InwestowaniePoradyZakup

Inwestowanie w nieruchomości czy to się opłaca ?

inwestowanie w nieruchomości

Jeżeli interesuje cię kwestia inwestowanie w nieruchomości to dobrze trafiłeś. Taka forma inwestycji ma wiele plusów jak i minusów. Jeżeli interesuje cię zakupowanie nieruchomości w celach komercyjnych to musisz to dobrze przemyśleć. Rynek ten jest bardzo mocno nasycony a ceny są napompowane do niebotycznych wartości. Musisz więc zdawać sobie sprawę z tego iż kupując w tym momencie przepłacisz ! Niestety taka jest prawda. Nie odkryje ameryki jeżeli powiem tobie iż musisz kupić bardzo tanio aby sprzedać drogo. Nawet w przypadku wynajmu musisz rozważyć to po jak długim czasie zamortyzuje się zakup twojej nieruchomości. Jak więc inwestować aby nie stracić i co warto kupować ? Kluczem do zysku jest zakup nieruchomości w korzystnej cenie. Niestety jest to bardzo trudne ponieważ konkurencja na rynku jest bardzo duża. Trzeba się nieźle nagimnastykować aby wygrzebać dobrą ofertę. W większości przypadków okazyjne nieruchomości będą niestety miały problemy techniczne lub prawne. Musisz się z tym liczyć.

inwestowanie w nieruchomości

Zastanówmy się więc jak powinno wyglądać inwestowanie w nieruchomości ?

Pierwsze kwestia to stosunkowo wysokie koszty zakupu. Szczególnie jeżeli swój zakup zamierzasz kredytować. W takim wypadku inwestycja jest szczególnie ryzykowna. Zakup nieruchomości na raty zwiększy koszty o wiele procent. Jest to totalnie nieopłacalne gdy nie mamy już dobrej koncepcji co z taką nieruchomością zrobimy. W dzisiejszych czasach samo posiadanie nieruchomości nie gwarantuje już sukcesu. Trzeba także dobrze przemyśleć do czego będzie ona przez nas wykorzystywana. Konkurencja na rynku jest bardzo duża więc nawet w przypadku bardzo dobrych lokalizacji, wynajem może się okazać nie tak łatwy do zrealizowania jak się nam wcześniej wydawało. Warto więc mieć już wstępny plan tego co zamierzamy z daną nieruchomością robić, na jaki cel ją kupujemy. Nawet w przypadku wynajmu trzeba dobrze przemyśleć jakie będzie zainteresowanie i w jakim celu ludzie będą chcieli ją od nas wynajem. Wszystko to składa się na twój przyszły sukces lub porażkę.

Jakie nieruchomości warto kupować ?

Wszystko zależy od tego na czym chcemy się konkretnie skupić. Czy mają to być nieruchomości pod wynajem, czy pod biznes. Nieruchomości mogą być również zakupione jako lokata kapitału. Dla tego istotne jest ułożenie wcześniej planu według, którego będziemy później działać. Każda nieruchomość ma inną specyfikę. Jedne nadają się na lokatę inne nieszczególnie. Najpopularniejszą formą inwestowania jest zakup mieszkania pod wynajem. Jest to jednak rynek mocno przesycony a kwota jaką będziemy otrzymywać jako czynsz może nas zdecydowanie rozczarować. Dodatkowo w tym 2019 roku ceny mieszkań są już tak niebotycznie wysokie że osobiście nie interesował bym się tą formą inwestycji. No chyba że trafi się okazja ! I to właśnie jest słowo klucz. Inwestowanie w nieruchomości to obserwowani rynku i kupowanie tego na co aktualnie jest zapotrzebowanie. Aby na tym zarobić musisz się po prostu trochę tym interesować i znać się na tym.

Cena czyni cuda …

Niestety w Polsce cały czas ludzie są stosunkowo biedny. Zarobić da się więc na okazyjnie kupionych nieruchomościach. Niezależnie od tego czy jest to lokal, mieszkanie czy działka cena czyni cuda. W myśl tej zasady musisz znaleźć nieruchomość w niższej cenie niż rynkowa i ją zakupić. Sztuka ta nie jest wcale taka prosta. Główny problem to dotarcie bezpośrednio do właściciela.  Na tym polu masz stosunkowo dużą konkurencję w postaci wszelakich biur nieruchomości. To one głównie windują ceny nieruchomości. Problem w tym iż to one przechwytują okazje i wystawiają w większych cenach. Dla tego właśnie tak trudno jest kupić coś ciekawego. Dla tego własnie sztuka inwestowania w nieruchomości nie jest wcale taka prosta jak się z pozoru wydaje. Nie dość iż wymaga to sporych nakładów to jeszcze trzeba się na tym znać i cały czas obserwować rynek. Dla tego warto poszerzać swoją wiedzę w tej dziedzinie.

Na co zwracać uwagę kupując nieruchomość ?

Lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja. Najważniejsze jest kupienie nieruchomości w dobrym miejscu. Jest to tak samo ważne jak cena. Jeżeli kupisz nieruchomość w dobrej lokalizacji to masz znacznie większe szanse na jej szybkie sprzedanie lub wynajęcie. Nieruchomości w kiepskich lokalizacjach często posiadają znacznie niższe ceny ale mimo tego nie warto się nimi  interesować ! Znacznie trudniej sprzedać tańszą nieruchomość w kiepskiej lokalizacji niż nawet bardzo drogą lecz w dobrej. Dla tego własnie inwestowanie w nieruchomości nie ma sensu jeżeli nie posiadasz sporego kapitału. W takiej sytuacji możesz wpaść w pułapkę zakupu nieruchomości w kiepskiej lokalizacji. Z takiego zakupu zdecydowanie nie będziesz zadowolony. Druga kwestia przy zakupie nieruchomości to jej późniejsze utrzymanie. Musisz się liczyć z tym iż podatki od nieruchomości oraz czynsze są w Polsce stosunkowo duże. Niestety przekłada się to na wysokie koszty utrzymanie szczególnie mieszkań i lokali. Najtańsze w utrzymaniu są grunty rolne i działki budowlane.

Koszty utrzymania nieruchomości a inwestowanie ?

Niestety ze względu na wysokie koszty utrzymania musisz od razu zastanowić się co z daną nieruchomością będziesz robić. Jeżeli zakup gruntu jako lokaty ma jeszcze sens, to już lokal użytkowy lub mieszkanie jest znacznie bardziej kosztowny w utrzymaniu. Nie warto więc pakować się w zakup nieruchomości na które nie mamy pomysłu. Każdy lokal użytkowy lub mieszkanie musi być użytkowanie aby nie przynosił strat ! Pomyśl tylko ile będzie cię kosztowało utrzymanie pustego mieszkania przez rok jeżeli czynsz wynosi tylko 500 zł. Uzbiera się dość spora kwota w tysiącach. Dodatkowo trzeba jeszcze liczyć opłacenie niezbędnych mediów. Nie wygląda więc to tak słodko jak by mogło się niektórym wydawać. Dla tego z góry trzeba mieć plan co z daną nieruchomością zrobić. Każda nieruchomość może zarabiać lub przynajmniej nie generować żadnych kosztów. Wystarczy tylko ruszyć głową i znaleźć dla niej zastosowanie. Jeżeli chcesz potraktować zakup nieruchomości jako lokatę to według mnie jedyną rozsądną opcją jest grunt rolny lub budowlany.

Podsumujmy więc inwestowanie w nieruchomości…

Na tej formie inwestycji zdecydowanie da się zarobić. Trzeba jednak znać się na rzeczy i wybierać odpowiednie nieruchomości. Jeżeli ma to być lokata to opłaca się kupować tylko działki rolne i budowlane. Generują one zdecydowanie mniejsze koszty i można je trzymać nieużytkowane przez wiele lat. Dla każdej innej nieruchomości musisz mieć przewidziane zastosowanie. Zarówno mieszkanie, lokal jak i hala nie może stać pusta. Oznacza to straty idące w tysiącach rocznie. Jeżeli nie masz gotówki to zakup nieruchomości na kredyt jest stosunkowo ryzykowny. Niestety oprocentowanie jest dość spore i trzeba mieć naprawdę super pomysł na wykorzystanie aby to wszystko się zwróciło. Zakup mieszkania pod wynajem to według mnie już zdecydowanie przereklamowany temat. Warto zdecydowanie rozważyć inne formy inwestowania. Wszystko to trzeba jednak robić z głową. Rynek trzeba obserwować i być na bieżąco aby miało to sens.