InwestowaniePoradyZakup

Apartamenty na wynajem ? Czyli jak naciągnąć Kowalskiego…

apartamenty na wynajem

Apartamenty na wynajem to ostatnimi czasy bardzo popularny temat. Temat ten został wykreowany przez media. Wielu osobą wydaje się to idealnym sposobem na zarobienie pieniędzy. Niestety rzeczywistość jest całkiem inna. Jeżeli myślisz że zakup apartamentu to żyła złota z, której zarobisz kupę kasy to jesteś w będzie. Pomyśl w takim razie czemu deweloper zamiast sam zająć się wynajmem sprzedaje kurę która znosi złote jajka. Prawda jest prosta i brutalna. Na apartamenty przekształca się często obiekty, które nie generują odpowiedniego zysku. Sprytny właściciel przekształca taki obiekt w apartamenty na sprzedaż i mami przykładowego Kowalskiego potencjalnym zyskiem z wynajmu takiego apartamentu. Wystarczy się dobrze nad tym zastanowić i obserwować rynek. Ofert apartamentów na wynajem powstaje całe mnóstwo. Na rynku jest znacznie większa podaż niż popyt na takie apartamenty.

apartamenty na wynajem

Apartamenty na wynajem zamiast hotelu ? O co tu chodzi ?

Podam Tobie prosty przykład tego dla czego nie warto wierzyć że apartamenty na wynajem to taki złoty biznes. W moim mieście istniał pewien hotel. Znajdował się on w samym centrum miasta. Zawsze wydawało mi się iż hotel w centrum miasta to bardzo dobry biznes. Hotel ten jednak nie wyglądał zbyt okazale. Zdecydowanie widać było iż biznes nie kręci się zbyt dobrze i nie ma pieniędzy na modernizację. Niedawno przechadzając się po centrum miasta zauważyłem iż obiekt jest poddawany renowacji. Pomyślałem iż pewnie odnawiają wreszcie hotel aby więcej zarabiać i przyciągnąć lepszych gości. Jakie było moje zdziwienie gdy moim oczom ukazał się baner apartamenty na sprzedaż. Zarabiaj na wynajmie. Taki tekst znajdował się na jednym z nich. Skoro to taki dobry biznes to czemu poprzedni właściciel się go pozbywa ? Odpowiedź jest bardzo prosta. Skoro nawet hotel nie był opłacalny to apartamenty tym bardziej, a właściciel szuka jeleni aby pozbyć się nierentownego budynku.

Czy wszystkie apartamenty są nieopłacalne ?

Odpowiedź brzmi oczywiście nie. Zakup apartamentu pod wynajem może być opłacalny, jest to jednak inwestycja dużego ryzyka i warto się nad tym porządnie zastanowić. Nie jest to także biznes bezobsługowy. Zapomnij o tym iż kupisz taki apartament i już nic nie będziesz robił, oprócz liczenia pieniędzy. Każda inwestycja wymaga pracy. W zależności jak bardzo się przyłożysz do wynajmu taki naturalnie będzie twój zysk. Oczywiście twój zysk zależy również od lokalizacji, miasta w którym znajduje się apartament, konkurencji oraz wielu innych czynników, które w większym lub mniejszym stopniu są naturalnie ważne. Warto brać to wszystko pod uwagę w momencie poszukiwania apartamentu który chcemy kupić pod wynajem. Wszystko to naturalnie złoży się na nasze późniejsze zyski lub straty. Oczywiście w przypadku wynajmu krótkoterminowego bardzo ważna jest lokalizacja.

Apartament na wynajem a kosmiczny koszt zakupu …

Obserwując ceny nieruchomości od jakiegoś czasu zdecydowanie można dostać zawrotu głowy. Warto więc przyjrzeć się także cenom apartamentów. Wystarczy rzut oka na pierwsze oferty z brzegu gdzie ceny są zdecydowanie zawyżone. Wszędzie tam gdzie mamieni jesteśmy możliwością szybkiego zarobku lub gdzie rzekomo mamy zarabiać po 5 tyś zł na miesiąc na wynajmie krótkoterminowym ceny są zdecydowanie zawyżone. Nie rozumiem zdecydowanie tego czemu kupując apartament pod wynajem jesteście w stanie tak okrutnie za niego przepłacić. Dla mnie zakup apartamentu jest jaka każda inna inwestycja, którą należy zdecydowanie dobrze skalkulować. Należy przeliczyć i zbadać ceny w okolicy i pomyśleć kiedy taka inwestycja jest w stanie się zwrócić. Nie sztuka wydać kilkaset tysięcy złotych aby kupić minę która nie będzie zarabiać. Odsprzedać taki apartament będzie naprawdę trudno. Szansa że odzyskacie zainwestowane pieniądze jest więc bardzo mała.

Gdzie szukać dobrej inwestycji ?

Zakup apartamentu musi być zdecydowanie przemyślanym posunięciem. Nie licz na to że ktoś podsunie Tobie gotowy biznes i za rączkę poprowadzi cię do jego realizacji. Nie licz więc na ogłoszenia w stylu „gwarantujemy zysk 5 tyś na miesiąc itp”. Szukając konkretnego apartamentu musisz przeanalizować sytuację na rynku. Rozejrzyj się dobrze jak wygląda kwestia apartamentów na wynajem w twoim mieście. Naturalnie najlepszym wyborem do krótkoterminowego najmu są miasta turystyczne lub duże aglomeracje. W takich miejscach apartamenty najskuteczniej pełnią swoją funkcję. Nie należy się jednak tym bezwzględnie kierować bo sytuacja może być różna. Jeżeli w twoim mieście konkurencja jest słaba to taki zakup może być opłacalny nawet jeżeli nie jest to kurort turystyczny. Do każdego zakupu trzeba podejść indywidualnie z pewną dozą ostrożności.

Co sprawdzić przed zakupem ?

Wszystko co tylko się da. Od lokalizacji najbliższych przystanków komunikacji miejskiej, po puby, restauracje kina itp. Im więcej możliwości sprawdzisz tym większe szanse powodzenia ma twoja inwestycja. Pamiętaj o tym że ci którzy w ciemno kupują to później najbardziej żałują. Nie daj się zwieźć ładnym opisom. Sprawdź wszystko dokładnie sam. Często zdarzają się sytuację w których sprzedający kłamie aby tylko sprzedać nieruchomość. Im więcej rzeczy sprawdzisz tym większą szansę powodzenia masz. Naturalnie nie muszę chyba pisać o tak oczywistych rzeczach jak zawartość księgi wieczystej czy rzeczywisty metraż apartamentu. Dla mnie sprawdzenie takich rzeczy jest naturalną procedurą przed zakupem jakiejkolwiek nieruchomości.

Okazje okazje i jeszcze raz okazje. Czyli apartamenty na wynajem trzeba kupować tanio !!!

Pamiętaj o tym że im mniej zapłacisz za apartament tym lepiej dla Ciebie. W razie niepowodzenia łatwiej będzie odzyskać zainwestowane pieniądze. Ceny nieruchomości są w tym momencie zdecydowanie na górce i odsprzedaż nietrafionej inwestycji po cenie chociaż zakupu za kilka lat może być bardzo trudna. Należy także brać pod uwagę demografię, która zdecydowanie w Polsce jest ujemna. Dla tego właśnie apartamenty na wynajem mogą w przyszłości nie być wcale korzystną inwestycją. Pamiętaj również iż taki apartament generuje całkiem spore koszty gdy nie jest wynajęty. Dla tego warto wybierać nieruchomości, które posiadają stosunkowo rozsądny czynsz. W przyszłości może się to okazać bardzo dużą zaletą jeżeli nieruchomość będzie stała przez dłuższy czas pusta i będzie trzeba za nią płacić.

Gdzie szukać ofert ? Na co zwrócić uwagę jeżeli chodzi o apartamenty na wynajem ?

Ja osobiście szukając nieruchomości nigdy nie ograniczam się do konkretnego źródła. Szukam wszędzie gdzie tylko się da. Często tam gdzie się tego wcale nie spodziewasz możesz wygrzebać całkiem ciekawy kąsek. Nie ograniczaj się więc do jednego portalu lub gazety. Szukaj wszędzie gdzie tylko się da. Przeglądaj ogłoszenia w prasie, internecie i wszędzie. Nawet na tablicach w sklepie spożywczym. Czasami taka oferta znaleziona bezpośrednio od właściciela może okazać się strzałem w dziesiątkę. Internet jest bardzo dobrym źródłem wyszukiwania nieruchomości niestety większość ciekawych ofert jest przechwytywana przez biura nieruchomości co prowadzi często do znacznie mniej atrakcyjnych cen i możliwości negocjacji. Rozmowa w cztery oczy z właścicielem często pozwoli Tobie wynegocjować znacznie lepsze warunki. Powodzenia w zakupie.