PoradyPrzepisy

Agencja nieruchomości jako sposób na biznes

agencja nieruchomości

Zastanów się ile takich biznesów istnieje w twoim mieście. Po przemyśleniu dojdziesz do wniosku że całkiem sporo. To oznacza że agencja nieruchomości nie jest wcale takim złym pomysłem. Każdy biznes który posiada sporą konkurencję musi być przecież opłacalny. Nikt nie walczy o rynek na, którym nie ma pieniędzy. Usiądź więc i pomyśl ile biur nieruchomości jest w twoim mieście. Takie informacje możesz naturalnie pozyskać z internetu. Jeżeli jest to duże miasto to zapewniam cię że będzie to dość imponująca liczba. Każde z nich przecież się utrzymuje i nie zamyka. W dodatku przecież musi zarabiać. Nikt nie prowadzi biznesu z którego nie ma zysku. Prosty wniosek jest taki że da się na tym zarobić lecz trzeba się niestety przebić w gąszczu innych ogłoszeń, które także próbują się przebić. Jeżeli nie chcesz walczyć o rynek to nie masz po co inwestować w ten biznes. To oferta dla wytrwałych.

agencja nieruchomości

Agencja nieruchomości jako biznes

Forma działalności nie jest dla nikogo tajemnica. Z jednej strony pozyskujesz osobę, która chce sprzedać nieruchomość a z drugiej klienta który chce ją kupić. Nie musisz więc wykładać dużych pieniędzy na nieruchomość ponieważ nie jesteś jej fizycznym właścicielem. Ty tylko pośredniczysz w sprzedaży. Cała sztuka polega na skutecznym marketingu. W tym wypadku trzeba się przebić na lokalnym rynku co nie jest wcale takie proste. Ponieważ firm jest wiele to trzeba ostro walczyć. Pieniądze są jednak w tym rynku, inaczej nie było by przecież żadnej konkurencji. Trzeba więc bardzo mocno skupić się na budowaniu własnej marki. Dobra reklama to podstawa. Jest to więc ciekawy pomysł na biznes dla ludzi, którzy mają pomysły i lubią konkurować. Prawie cała inwestycja jaką musisz zrobić polega na reklamie. Nie musisz inwestować w skomplikowany sprzęt, narzędzia, biura itp. To co najbardziej się liczy to reklama.

Jak i gdzie się reklamować ?

Odpowiedź brzmi w wszędzie. W tej branży nie ma złego miejsca na reklamę. Musisz zaistnieć w danej lokalizacji aby mieć siłę przebicia. Nie masz co liczyć na to że otworzysz ten biznes a oferty zaczną płynąć szerokim strumieniem. O klienta trzeba walczyć. Musisz sam go wyszukiwać. Ogłaszać się wszędzie gdzie się tylko da. Oczywiście dobrym i ciągle rozwijającym się medium jest internet. Jeżeli nie jesteś sprawnym marketingowcem to musisz się tego jak najszybciej nauczyć. Inaczej twój biznes nie ma wcale szans powodzenia ! Jest to absolutna podstawa. W tym biznesie nie musisz mieć zdolności manualnych, nie musisz posiadać ogromnej wiedzy ale musisz się reklamować ! I musisz to robić dobrze. A reklama nie należy do tanich. Oczywiście z czasem zaczną się do Ciebie zgłaszać klienci z polecenia. Jednak na początku swojej działalności musisz po prostu walczyć. Nie możesz założyć firmy usiąść w biurze i czekać na klienta.

Dlaczego agencja nieruchomości to dobry biznes ?

Jeżeli w jakimś interesie występuje ogromna konkurencja to zastanów się sam dla czego tak jest ? Dla czego wszyscy chcą go prowadzić ? Bo są w nim pieniądze. Jest tylko jeden zasadniczy problem ! Siła przebicia ! Na nieruchomościach można zarobić. Nawet pobierając niewielką prowizję od transakcji na kilkaset tyś zł jesteś w stanie zarobić. Dodatkowo rynek jest całkiem spory więc masz duże grono potencjalnych klientów. Musisz się jednak przebić przez konkurencję która na rynku już istnieje. Jedni działają lepiej inni gorzej ale już działają. A ty dopiero startujesz. Jest to zdecydowanie biznes dla ludzi ambitnych. Bo trzeba być po prostu lepszym od innych. Nie jest to biznes dla leniwych bo stale trzeba działać i rozwijać swoją działalność. Zastanów się więc nad tym zanim zaczniesz działać w swoim regionie. Podstawa to naturalnie analiza działającej już konkurencji. Jeżeli działa ona bardzo prężnie to ciężko może być ją przebić w początkowej fazie.

Agencja nieruchomości to spora inwestycja

I tak i nie. Nie musisz inwestować ogromnych pieniędzy w sprzęt, maszyny, lokal itp. Musisz jednak zainwestować całkiem sporą kwotę w reklamę. I tu warto się zastanowić i dobrze zaplanować jak i gdzie należy się reklamować. Od tego jak skutecznie zaczniesz się promować zależy to jak twój biznes się potoczy. Naturalnie na początku działalności może być bardzo ciężko z pozyskaniem nieruchomości na sprzedaż. Szczególnie jeżeli w twoim mieście posiadasz już prężnie działające inne agencje. Musisz najpierw zbudować swoją markę a to niestety wymaga czasu i oczywiście pieniędzy. Sporządź więc dokładną analizę konkurencji oraz plan działania marketingowego. Warto przeanalizować dokładnie jak duże wydatki na reklamę są konieczne. Bez reklamy nie masz szans powodzenia. Musisz jednak policzyć jaki budżet jest Tobie potrzebny na start. Naturalnie bardzo prawdopodobne jest to że przez wiele miesięcy nie będziesz wcale zarabiać. Trzeba więc mieć zapas pieniędzy na przetrwanie. Wiele firm pada w ciągu pierwszego roku.

Czy warto więc inwestować w ten biznes ?

Myślę że warto pod warunkiem że nie nastawiasz się na łatwe działanie. Jeżeli od początku wiesz że będzie ciężko i musisz mocno pracować to masz szanse. Nie jest to z pewnością biznes dla ludzi, którzy myślą że jakoś to będzie. Tu trzeba stale walczyć o klienta. Trzeba nauczyć się jak być marketingowcem. Warto także posiadać sporo wiedzy z psychologi. Ciągle kontakty z klientem to podstawa. W takiej sytuacji musisz go przekonać zarówno do tego aby powierzył Tobie sprzedać swojej nieruchomości jak również aby kupić od Ciebie nieruchomość. Jest to trudne zadanie. Szczególnie że przeciw sobie masz konkurencję, które może działać na rynku od lat i posiadać spore doświadczenie. Jak widzisz jest to więc biznes dla ludzi ambitnych. Którzy wierzą w to co robią i dążą do ciągłej poprawy swojej działalności. Jeżeli nie czujesz się na siłach aby prowadzić taki rodzaj działalności to warto się doszkolić.

Czy agencja nieruchomości to dochodowy biznes ?

Tak. Pod warunkiem że działa prężnie. Na rynku istnieje wiele agencji nieruchomości. Jedne działają lepiej drugie prawie wcale. Z pewnością bardzo dużo zależy od zespołu który tworzy taką działalność. W szczególności od właściciela lub innej osoby, która zarządza takim biznesem. Jeżeli biznes jest odpowiednio kierowany i promowany to z pewnością jest dochodowy. Trzeba jednak sporo pracy aby tak się stało. Nie jest to biznes łatwy ale z pewnością dochodowy. Wystarczy policzyć prowizję na poziomie 5% od ceny nieruchomości. Jeżeli tylko działasz i rzeczywiście sprzedajesz nieruchomości a nie tylko je ogłaszasz to jesteś w stanie wygenerować całkiem sporo zysk. Wystarczy sprzedać 2-3 nieruchomości w ciągu jednego miesiąca aby zarobić całkiem pokaźną sumę. Wiele agencji nieruchomości nie działa jednak prawie wcale. Istnieją tylko na papierze. Na rynku liczy się zazwyczaj zaledwie parę sztuk. Reszta to tylko firmy wydmuszki, które są na skraju bankructwa lub dopiero co powstały.